Om DataTjej

Föreningen DataTjej är en ideell förening som syftar till att främja tjejer i alla åldrar som intresserar sig för data och IT. Syftet är att gynna skapandet av kontakter mellan studenter och näringsliv samt öka gemenskapen IT-tjejer emellan. Genom föreningens aktiviteter möjliggörs spridning av kunskap och inspiration mellan våra medlemmar. Vårt långsiktiga mål är att att öka antalet kvinnor i IT-branschen.
Datatjej startades år 2009 av Nathalie Tindsjö tillsammans med Evenlina Åblad. Evenlina var då kassör i föreningen. Man hade tidigare haft en konfrens i Uppsala med företag och studenter varje år. Skillnaden var att tidigare år hade den anordnats av olika aktörer varje år. Nathalie och Evenlina tyckte att konferensen var en bra grej och ville säkerställa att den skulle leva kvar och bli större. De skapade då föreningen datatjej.

Styrelsen

Linda Dahlin

Ordförande

linda.dahlin@datatjej.se

IT, projektledning & affärssystem

År 3 av 3

Göteborg

Anna Itzel

Vice Ordförande

 

anna.itzel@datatjej.se

Informatik med inrikt. Systemutveckling

År 2 av 2.5

Uppsala

Amanda Hoffström

Kassör

amanda.hoffstrom@datatjej.se

Software Engineering and Management

År 2 av 3

Göteborg

Madeleine Serenhov

Medlemsansvarig

madeleine.serenhov@datatjej.se

Information & Kommunikationsteknik

År 5 av 5

Lund

Amanda Dahlin

IT & Webbansvarig

amanda.dahlin@datatjej.se

Civilingenjör – Interaktion & Design

År 5 av 5

Umeå

Karin Andersson

IT & Webbansvarig

karin.andersson@datatjej.se

Webb och Multimedia

Utexaminerad 2016

Karlstad

Jenny Kinert

Näringslivsansvarig

jenny.kinert@datatjej.se

Civilingenjör – interaktion och design

År 3 av 5

Umeå

Astrid Hettinger

Suppleant

astrid.hettinger@datatjej.se

Systemvetenskap

År 3 av 3

Linköping

Tijana Barac

Suppleant

tijana.barac@datatjej.se

Civilingenjör Informationsteknologi

År 1 av 5

Göteborg

Sara Gustavsson

Projektledare konferens 2017

sara.gustavsson@datatjej.se

Civilingenjör Informationsteknologi

År 3 av 5

Uppsala